Objawy choroby dwubiegunowej
Choroba afektywna dwubiegunowa cechuje się wpadaniem w różnych okresach w manię lub depresję, nastrój gwałtownie zmienia się na skrajnie przeciwne stany.
Epizody depresyjne:
Epizody maniakalne:
Epizody hipomanii – łagodniejszej formy manii:
Objawy psychotyczne – mogą, ale nie muszą, wystąpić w przebiegu choroby. Ciężka mania lub ciężka depresja w niektórych przypadkach powodują zmiany w postrzeganiu i interpretować rzeczywistości. Psychoza depresyjna może objawiać się przekonaniem o prześladowaniu, z kolei w psychozie maniakalnej, chory może wierzyć, że jest w stanie rozwiązać największe problemy świata.
Czym jest choroba dwubiegunowa i jakie są jest przyczyny?
Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie CHAD, inaczej zaburzenia maniakalno-depresyjne, cyklofrenia lub potocznie dwubiegunówka, to przewlekłe, nawracające zaburzenie psychiczne, które wpływa na nastrój, myślenie i zachowanie chorego, a przez to znacząco dezorganizuje życie pacjenta i jego bliskich. Głównym objawem choroby dwubiegunowej jest występowanie zarówno epizodów depresji, jak manii lub hipomanii, czyli stanów nienaturalnie podwyższonego nastroju. Objawy depresyjne i maniakalne zwykle występują oddzielnie, ale zdarzają się też tak zwane epizody mieszane.
Do wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej przyczyniają się:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu,
- niektóre choroby somatyczne,
- stresujące sytuacje życiowe, pozostawanie w ciągłym napięciu,
- brak uregulowanego rytmu dnia i nocy,
- nadużywanie alkoholu lub narkotyków.
Leczenie choroby dwubiegunowej
Podjęcie właściwej terapii pozwala choremu wrócić do stabilnego funkcjonowania społecznego, rodzinnego i zawodowego.
Farmakoterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Leki dobierane są pod kątem objawów i epizodu choroby Obecnie stosowane są głównie dwie grupy leków:
- leki normotymiczne (stabilizatory nastroju),
- nowoczesne leki przeciwpsychotyczne.
Leki działają przeciwdepresyjnie, przeciwmaniakalnie, a także profilaktycznie.
Psychoterapia jest wspomagająca przy leczeniu farmakologicznym, zalecana jest głównie w przypadku długich okresów remisji; pomaga radzić sobie z objawami i trudnymi sytuacjami w życiu codziennym.
Psychoedukacja, czyli budowanie wiedzy o swojej chorobie daje możliwość wczesnego rozpoznawania sygnałów poprzedzających nawrót.
Leczenie CHAD jest procesem długotrwały, często konieczne jest stałe przyjmowanie leków do końca życia.